hakkımızda

Biz Kimiz?

1958 yılında İstanbul'da doğdum. 1981 yılında Marmara Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi'nde Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Önceleri Feneryolu'ndaki evimde tek bir dişçi koltuğunda, akraba, eş, dost ve arkadaşlarıma diş sağlığı konusunda yardımcı oldum, çürük dişlerini çektim, dolgularını yaptım; Benim için iyi bir pratik dönemi oldu… O dönem mahalledeki çoğu kişinin ağzında benim yaptığım dolgular vardı.

1984'de ilk muayanehanemi Mazharbey'de açtım ve 1988'de bu binaya taşındım. 2006 yılında burayı klinik haline dönüştürdüm. O günden beri ekibimiz gün be gün büyüdü. Bugün diş hekimi, teknisyen, asistan ve hizmetlilerden oluşan 25'in üzerinde çalışanımla birlikte hizmet veriyorum. Aynı zamanda Diş Hekimleri Odası denetleme kurulunda görev yapıyorum.

Bugünkü teknolojinin diş hekimliği alanındaki muazzam gelişimine bakınca, benim çocukluğumda diş tedavilerinin ne kadar ilkel olduğunu hatırlıyorum; dişler çürüyüp ağrıdığında, çekilirdi..

Artık ağız ve diş sağlığında önleyici tedavinin çok önemli olduğunu biliyoruz ancak ülkemizde maalesef insanlar genellikle dişleri ağrımadan diş hekimine gitmiyorlar. Basitçe önlenebilecek rahatsızlıklar, daha kapsamlı tedaviler gerektiriyor bu da tedavi maliyetlerini artırıyor. İkinci önemli konu ise insanların büyük bir kısmı diş hekimi koltuğuna oturmaktan çekiniyor ve düzenli diş kontrolü yaptırmıyor.

Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza diş sağlığı eğitimi vermeli ve onları diş fırçalamaya teşvik etmeliyiz. Biz özellikle Orta ve Kuzey Avrupa ülkerine göre 9 kat daha az diş macunu ve diş fırçası kullanıyoruz. Anadolu'da halen diş macunu ile tanışmamış insanlar, aileler var. Oysa ki 8 aylıktan itibaren çocuklarımızı diş hekimi ile tanıştırmalı, 3 yaşından itibaren de diş fırçalamayı alışkanlık haline getirmelerini sağlamalıyız.

Unutmayalım; diş bakımında en ekonomik yol diş macunu ve diş fırçasına yatırım yapmaktır. Hiçbir protez, hiçbir tedavi görmüş diş, kendi doğal dişlerimizin yerini tutamaz.

Sağlıkla gülümseyin..

Dt. Yaşar Baytak

Özel Yaşar Baytak Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Kurucusu ve Diş Hekimi