Blog

Blog

Diş Röntgenleri


DİŞ RÖNTGENİ NEDİR?

Diş röntgeni diş, çene kemikleri ve diş eti seviyesinin klinik muayenede görülmeyen kısımları hakkında fikir edinmek amacıyla X ışını yardımıyla elde edilen radyolojik görüntülerin adıdır. Diş röntgen cihazları, çeneden geçen elekromanyetik ışınlar vasıtasıyla ağız içindeki yapıların görüntülenmesini sağlar.

Diş röntgenleri tedaviye başlanmadan önce teşhis, tanı ve planlama amaçlı istenebileceği gibi, tedavi süresince ve tedavi sonrasında kontrol amaçlı olarak da istenebilmektedir.

Radyolojik teşhis amaçlı iki farklı diş röntgeni çeşidi olup bunlar tüm ağzın ve dişlerin bir arada görüldüğü panoramik röntgen filmi ve dişlerin tek tek görüldüğü periapikal röntgen filmidir. Diş filmleri analog film üzerine basılabileceği gibi RVG ve osfor plak gibi arayüzler yardımıyla digital olarak da görüntülenebilmektedir. Ayrıca özellikle çene cerrahisi ve implant uygularında gerektiğinde hastadan çene kemiklerinin tomografisi de istenebilmektedir.


NASIL ÇEKİLİR?

Diş teknisyeni, göğsünüze radyasyon koruyucu bir önlük bağlar. Sonra görüntü almak için röntgen sensörü dıştan yanağa ya da film ağız içine yerleştirilir.


RÖNTGENLE NELER GÖRÜNTÜLENEBİLİR?

  • Çürükler
  • Gömük Dişler
  • Çene Eklemi Problemleri
  • Diş Eti Hastalıkları
  • Sinüs Problemleri


GENEL BİLGİLER

ZAMAN: Birkaç dakika içinde çekilir.

SIKLIK: Çocuklar 1-2 yılda bir, yetişkinler 2-3 yılda bir röntgen çektirmelidir.

RADYASYON: Düşük dozda (2-3 mrem) radyasyon üretir. Dijital cihazlarda radyasyon daha azdır.

RAHATLIK: Zarar vermez ve kesinlikle acıya yol açmaz.


FİLM Mİ DİJİTAL Mİ

Kullanımı çok kolay olduğundan dijital cihazlar, klasik (film) cihazların yerini almaya başlamıştır. Görüntü anında bilgisayara aktarıldığı için hemen incelenebilir.