Blog

Blog

Kanal Tedavisi Gerektiren Şikayetler


Diş Ağrısı: Kanal tedavisi gerektiren en yaygın belirtilerdendir. Aşırı bir sıcak ve soğuk hassasiyeti vardır. Bir uyarı unsuru olmadan ağrı kendiliğinden gelişebilir.Diş üzerinde çiğneme ya da baskı da ağrıya neden olabilir.

Apse: Diş etlerinizde şişlik (kabarcık) görürseniz bu apse olabilir. Apse geliştiğinde bağ dokusu içindeki diş ölür (Pulp: Pulpa..Kök ucundan dişi terk eden bağ dokusu). Bakteriler, diş kökünde enfeksiyon oluşturur ve çevresi iltihaplanır. Apse görmezden gelinirse enfeksiyon yayılır.

Travma: Trafik kazası, spor yaralanmaları veya diğer darbeler kanal tedavisi gerektirebilir. Darbe oldukça büyükse, bu sinirin kökten kopmasına neden olabilir. Kanal tedavisine derhal ihtiyaç olabileceği gibi,bazı durumlarda kazadan yıllar sonra da tedavi gerekebilir.

Şiddetli Çürüme: Diş hekimini düzenli ziyaret diş çürümelerinin erken teşhis edilmesine yardımcı olur. Diş çürükleri zamanla daha kötüleşebilir, bu yüzden erken tedavi en iyi yöntemdir. Kırık bir dolguya sahip diş, bağ dokusunun (pulpa) enfeksiyon kapmasına neden olur.

Görünüm: Dişinizde renk bozulması fark ederseniz bu durum kanal tedavisi gerektirebilir. Ölü bir diş enfeksiyona açıktır. Diş eti çevresinde hassasiyet ve şişlik de temel belirtilerdendir.